Posted on

Dziś chyba żaden przedsiębiorca nie ma wątpliwości, że internet jest jednym z najważniejszych medium we współczesnym świecie. To właśnie do sieci przeniosła się spora część działań marketingowych. Bardzo duże znaczenie ma także własna strona internetowa – w przypadku niektórych firm jest to po prostu wizytówka przedsiębiorstwa, a w przypadku innych pełni też na przykład rolę sklepu internetowego, na którym można zakupić produkty danej firmy. W związku z tym warto jest zadbać o to, by nasza strona internetowa stała na wysokim poziomie.

Aby tak rzeczywiście się stało konieczny jest wybór nie tylko odpowiedniej domeny czy szablonu i systemu zarządzania treścią, ale także hostingu. Czym tak w zasadzie jest jednak hosting stron internetowych? Sam hosting jest bez wątpienia niezbędny dla każdej strony internetowej. Usługi hostingowe polegają na udostępnianiu miejsca oraz zasobów na specjalnym serwerze, na którym to znajdą się wszystkie pliki naszej witryny WWW. Nic więc dziwnego, że wybór właściwego hostingu dla naszej strony ma ogromne znaczenie – chcemy bowiem, aby strona działała prawidłowo i była dostępna dla odbiorców w internecie.

W związku z tym należy zastanowić się, jakie hostingu będziemy potrzebować oraz jakie parametry będą dla nas najważniejsze. Z pewnością jednym z bardziej istotnych aspektów jest ilości przestrzeni dyskowej, jakiej będziemy potrzebować. Ważne jest także bezpieczeństwo i zabezpieczenie naszej witryny (i przede wszystkim danych) przed atakami hakerów.

Przydatne wskazówki przy wyborze hostingu

Wybór hostingu nie jest łatwą sprawą, tym bardziej, jeśli nie do końca wiemy, czym tak w zasadzie się kierować oraz na jakie parametry zwrócić największą uwagę.

W związku z tym warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tworzenia stron internetowych oraz tego, co może okazać się dla nas niezbędne. Z pewnością należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak szybkość łącza, uptime (czas bezawaryjnego działania serwera), transfer, backup czy pomoc techniczna oraz wspomniany już limit powierzchni dyskowej. Warto także wiedzieć, że istnieją różne typy hostingów internetowych – ich zasada działania jest taka sama, gdyż wszystkie typy stanowić będą swoiste centrum pamięci masowej dla naszej witryny, lecz różnić się one będą przede wszystkim parametrami. Popularnością cieszy się przede wszystkim hosting współdzielony, w ramach którego pliki naszej strony internetowej umieszczane są na tym samym serwerze co wiele innych stron.

Jest to pewna podstawowa opcja – koszty są niskie, a takie rozwiązanie dobrze sprawdza się w przypadku witryn o małym bądź umiarkowanym natężeniu ruchu. Dużo większą kontrolę nad serwerem oferuje opcja serwera dedykowanego, kiedy to wynajmujemy cały serwer tylko dla siebie – znajduje się na nim tylko nasza witryna. Coraz ciekawszą alternatywą stanowi jednak ostatnio hosting w chmurze. Z pewnością warto więc zastanowić się nad tym, która opcja będzie dla nas najlepsza i wybrać idealny hosting dla naszej strony internetowej.

medest.org.pl