Posted on

Nie każdy przedsiębiorca wie, czym jest hosting stron internetowych, lecz nie ma żadnych wątpliwości, że każdy przedsiębiorca powinien się tym tematem odpowiednio mocno zainteresować. Hosting jest bowiem niezbędny dla strony internetowej, a przecież internet to dziś właśnie ta płaszczyzna, gdzie zdecydowana większość firm kieruje niemal wszystkie swoje działania marketingowe. Posiadanie własnej strony internetowej – która jest swego rodzaju wizytówką naszej działalności – jest dzisiaj konieczne, jeśli chcemy odnieść sukces.

Tymczasem nie będziemy w stanie założyć strony bez hostingu. W związku z tym warto wiedzieć, co to jest hosting i jak wybrać najlepszą dla naszej firmy opcję. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na sukces i zaznaczymy obecność firmy w sieci.

Strony internetowe to zresztą popularne rozwiązanie nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również wśród freelancerów czy osób, które samodzielnie prowadzą swoją działalność w postaci na przykład bloga. Założenie strony internetowej nie jest dziś wielką sztuką i każdy z nas jest w stanie to zrobić, oczywiście jeśli będzie choć trochę orientował się w tym temacie. Co jest więc potrzebne do tego, aby założyć własną stronę w internecie? Przede wszystkim pewien szablon strony oraz domenę, a także hosting, na którym to nasza strona zostanie umieszczona.

Hosting to więc nic innego jak miejsce w sieci, specjalny serwer, na którym to umieszcza się wszystkie pliki naszej witryny – dzięki temu strona będzie dostępna dla użytkowników przez cały czas, bez żadnych ograniczeń.

Jak wybrać dobry hosting dla strony internetowej?

Wiemy już, czym jest hosting i do czego służy – na nasze szczęście, na rynku znajdziemy mnóstwo różnych firm, które zajmują się właśnie usługami hostingowymi. Tu jednak pojawia się pytanie: jak wybrać najlepszy dla nas hosting? Na jakie aspekty zwrócić największą uwagę? Warto przy tym pamiętać, że z reguły z firmą hostingową wiążemy się na określony czas w ramach umowy, dlatego też rozsądnie jest dobrze przemyśleć naszą decyzję.

Dodatkowo, dobry hosting zapewni nam bezproblemowe działanie strony, która przez cały czas będzie dostępna dla użytkowników, dzięki czemu przy odpowiednich działaniach jesteśmy w stanie zadbać o jej bardzo dobrą widoczność w internecie. Z tego względu tak ważne jest, by postawić na dobrej jakości hosting. Na jakie rzeczy zwrócić uwagę? Istnieje kilka parametrów, o których warto pamiętać – są to na przykład uptime (czyli inaczej mówiąc czas bezawaryjnego działania serwera; wartością pożądaną jest w tym przypadku co najmniej 99 procent) czy szybkość łącza, backup, transfer albo limit powierzchni dyskowej.

Oferty firm różnią się od siebie w zależności od tego, czego szukamy – dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jesteśmy małą rodzinną firmą, prowadzimy swojego bloga albo szukamy hostingu dla wielkiej korporacji. Należy także przy tym wszystkim pamiętać o aspekcie związanym z bezpieczeństwem – dotyczy to przede wszystkim danych, które znajdują się na stronie.