W ostatnich latach możemy obserwować znaczny wzrost przeciwników szczepień, a co za tym idzie rosnącą liczbę niezaszczepionych dzieci. Tymczasem, choć podanie szczepionki może mieć oczywiście skutki uboczne, niemniej jednak cały czas istnieje wiele przesłanek potwierdzających, że warto się szczepić. Dlaczego? Przede wszystkim to właśnie dzięki szczepionkom udało nam się zażegnać wiele epidemii chorób zakaźnych. Przykładowo, przed wprowadzeniem obowiązkowej szczepionki na krztusiec, liczba zgonów spowodowanych tą chorobą sięgała aż 1500 rocznie – głównie były to dzieci w wieku od 0 do 4 lat.

Po uwzględnieniu szczepienia na krztusiec w kalendarzu liczba śmiertelnych zachorowań spadła do 10. Warto też zauważyć, że dzięki szczepieniom niektóre choroby zostały całkowicie wyeliminowane. Należą do nich m.in.

ospa prawdziwa, polio czy Haemophilus influenzae. Bezzasadne wydają się także argumenty przeciwników szczepień dotyczące stosowania w szczepionkach substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka. O ile pierwsze szczepionki faktycznie zawierały, np. rtęć – dziś tego typu niebezpieczne składniki w szczepionkach nie występują.

emerytury.bankowo.org.pl