Posted on

Działalność w internecie to dziś dla większości firm chleb powszedni. Jest to naturalne, tym bardziej, że zdecydowana większość działań marketingowych czy reklamowych przeniosła się właśnie do sieci. Jednym z ważniejszych aspektów jest stworzenie własnej strony internetowej – może ona pełnić różne role, natomiast istotne jest, aby po prostu była. Z reguły to wizytówka naszej firmy, na której znajdą się najważniejsze informacje o firmie: oferta, doświadczenie, opinie klientów czy wreszcie kontakt. Niekiedy strona internetowa pełni też funkcję sklepu internetowego bądź bloga, a w wielu przypadkach wszystko to jest ze sobą sprawnie połączone.

Niezależnie jednak od tego jak chcemy wykorzystać stronę internetową, do jej utworzenia potrzebne jest miejsce na serwerze. Tu przechodzimy więc do hostingu stron internetowych, który w dużym uproszczeniu jest właśnie takim udostępnieniem miejsca na serwerze, dzięki czemu nasza strona internetowa może być „online”. Jak wybrać więc idealny hosting dla firmy? Nie jest to łatwe zadanie, ale należy zacząć od rodzajów hostingu:

  • serwer współdzielony – jedno z najpopularniejszych rozwiązań, choć sprawdza się przede wszystkim wśród firm, które nie generują zbyt dużego natężenia ruchu, gdyż jak sama nazwa wskazuje taki serwer współdzielony jest z innymi użytkownikami,
  • serwer VPS (ang. Virtual Privatae Sever) – serwer wirtualny, który daje użytkownikowi nieco więcej niezależności niż serwer współdzielony,
  • serwer dedykowany – w tym przypadku wynajmujemy serwer na wyłączność, tak więc nie ma mowy o współdzieleniu serwera,
  • serwer w chmurze – zdobywająca w ostatnich latach popularność opcja, w ramach którego serwer znajduje się na tak zwanej chmurze.

Opcji jest więc sporo, dzięki czemu każde przedsiębiorstwo jest w stanie znaleźć hosting, który będzie odpowiadał wszystkim potrzebom i oczekiwaniom.

Dużo zależy od tego, ile miejsca przestrzeni dyskowej potrzebujemy i jak zamierzamy działać. Małe firmy czy proste blogi mogą śmiało stawiać na serwery współdzielone, natomiast większe firmy czy osoby, które chcą stworzyć nieco bardziej zaawansowane technologicznie witryny z pewnością powinny postawić na serwery dedykowane. Wybór właściwego hostingu dla naszego przedsiębiorstwa może się okazać kluczowy dla sukcesów firmy w internecie, dlatego też należy dokładnie rozważyć wszystkie opcje. Przedsiębiorcy mają jeszcze jedną alternatywą – to darmowy hosting, który kusi oczywiście brakiem kosztów, lecz tego typu rozwiązanie nie jest dobre na dłuższą metę. Powolne działanie to jeden z największych minusów takiego hostingu, a trzeba pamiętać o tym, że jest to dziś dla klienta jeden z najważniejszych aspektów – zbyt powolne otwieranie się strony może skutecznie zniechęcić klienta do dalszego odwiedzenia naszej witryny.

Dodatkowo, darmowe hostingi to także sporo reklam, co także niekorzystnie wpływa na odbiór strony przez użytkownika. Próżno też tutaj szukać pomocy technicznej czy odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, dlatego też profesjonalna firma powinna postawić na profesjonalny hosting.