Wrócimy jeszcze ostatni raz do piłki nożnej, bo to wszak najbardziej ceniona gra zespołowa świata. Na europejskim gruncie wielką popularnością i prestiżem cieszą się rozgrywki pucharowe, które aktualnie wyłaniają dwie czołowe drużyny kontynentu – zwycięzcę Ligi Mistrzów oraz zwycięzcę Ligi Europejskiej. Oczywiście nie jest to do końca miarodajne pod względem sportowym, ale faktem jest, że właśnie te dwie drużyny spotykają się w meczu o Superpuchar Europy UEFA.

Wcześniej rywalizowali o niego – najlepszy skład LM oraz zdobywca Pucharu UEFA, jeszcze wcześniej – triumfator Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych oraz Pucharu Zdobywców Pucharów. Tradycyjnie mecz o to trofeum rozgrywano w Monako. Od 2013 roku zmieniono zasady i gospodarz jest za każdym razem wybierany.

Ostatnim jak na razie zdobywcą Superpucharu jest Bayern Monachium, który w rzutach karnych zdystansował londyńską Chelsea. Sama opcja rzutów karnych pojawiła się dopiero w 2012 roku. Drużyną, której udało się najwięcej razy wygrać jest włoski AC Milan.