Witamina B 12 nazywana jest też kobalaminą lub czerwoną witaminą. Niedobór witaminy B12 może być przyczyną anemii złośliwej czyli choroby Addisona-Biermera.

Witamina B12 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie i jest skuteczna nawet w małych dawkach. Jakie są objawy niedoboru witaminy B12? Witamina B12 została odkryta w XIX w.

w związku ze śmiertelnymi zachorowaniami na anemię złośliwą (znana jako choroba Addisona-Biermera), która polega na gwałtownym zmniejszeniu krwinek czerwonych w związku z upośledzenie funkcji wydzielniczej żołądka). Okazało się, że podawanie chorym wątroby zwierzęcej, która jest źródłem wit.

B12 spowodowało wyleczenie. W przypadku niedoboru tej witaminy trzeba postawić odpowiednią diagnozę.

Stawia się ją zazwyczaj na podstawie objawów u pacjenta. Można wykonać też testy z krwi, ale dzieje się to rzadko (testy takie nie są refundowane przez NFZ).

Witamina B12 jest ważna bo aktywizuje substancje żelaza w organizmie oraz umożliwia wchłanianie witaminy A, gdyż pobudza karoteny do udziału w przemianie materii, aby potem mogły się przekształcić w aktywną formę tej witaminy.

zdrowy.dobrysen.edu.pl