Posted on

Psy to stworzenia, które podobnie jak ludzie dają się wychować. Należy pamiętać, że wpajanie zasad powinno zacząć się jak najwcześniej. Im nastąpi to szybciej, tym większą mamy szansę na to, że osiągniemy sukces. Podstawą dobrego wychowania jest zarówno karanie, jak i nagradzanie.

W dzisiejszym artykule zajmiemy się jednak tą przyjemniejszą czynnością (zarówno dla psa, jak i dla właściciela):

 • Pies nie rozmyśla i nie analizuje jak człowiek. Ludzie z kolei mają tendencję do rozdrabniania czynności i zachowań na czynniki pierwsze – ,,A może tak zrobił, bo było mu źle?’’, itd. Pamiętajmy, że to nie działa, jeśli chodzi o pupile. Psy myślą bardzo szybko.

  Czas reakcji z naszej strony powinien wynosić do dwóch sekund. To oznacza, że jeśli powiemy mu, że coś zrobił źle lub dobrze po upływie dłuższego czasu – możemy pożegnać się z wymarzonymi efektami;

 • Jeśli myślimy o nagrodach dla pupila, od razu na myśl przychodzą nam smaczne kosteczki i chrupki. Nic bardziej mylnego. O ile dobrze mieć w szafce mały zapas takiego rodzaju nagród, nie wolno zapominać o jednej, bardzo ważnej alternatywie.

  Psy uwielbiają dotyk. Głaskanie, czy delikatne klepanie zawsze będzie im się kojarzyło dobrze. Gdy pies jest grzeczny i mu to zapewnimy – będzie tak zachowywał się częściej, by zdobyć tą niematerialną nagrodę;

 • Oprócz dotyku bardzo dobrze można wykorzystać także swój głos. Porównywalne jest to do zachowania nawet między ludźmi.

  W momencie niepokoju i złości się zniża, staje się czasem piskliwy i nieprzyjemny. Jeśli jest w porządku – głos jest spokojny i rozluźniony. Psy mają bardzo wyczulony słuch, dlatego nawet najmniejsza zmiana tonu wzbudzi w nich niepokój i zmotywuje do zmiany zachowania;

 • W ostatniej kolejności warto wspomnieć o piramidzie nagród, którą należy wypracować indywidualnie ze swoim pupilem. Mowa o tym, aby na samym szczycie piramidy (czyli za wybitnie dobre zachowanie) znajdowała się rzecz, na którą pies czeka najbardziej.

  Najczęściej są to zabawki, które można pogryźć bądź smakołyki, które dostają bardzo rzadko. Nieco niżej pojawiają się nagrody za dobre zachowanie i posłuszeństwo, np. dacie łapy oznacza dostanie psiego chrupka.

.