Posted on

W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba przeciwników szczepionek – jest to tendencja obserwowana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Co ciekawe kontrowersje szczepionkowe wcale nie są czymś nowym – pierwsze z nich pojawiły się już w 1721 roku (pierwsza szczepionka została zastosowana ponad 70 lat później) i miały podłoże religijne. Jakie są więc argumenty przeciwników szczepionek? Uważają oni przede wszystkim, że opanowanie zagrożenia epidemiologicznego związanego z epidemiami chorób zakaźnych wcale nie wynika z programów szczepień obowiązkowych, ale z ogólnego podwyższenia się poziomu warunków życia.

Kolejnym często podnoszonym przez przeciwników argumentem jest wysokie ryzyko wystąpienia powikłań poszczepiennych – czasem są one o wiele poważniejsze niż te, które mogą wystąpić po prawdziwej chorobie, przed którą chroni szczepienie. Wskazują oni także na szkodliwość niektórych substancji pomocniczych stosowanych w szczepionkach, np. rtęci.

Osoby sceptycznie nastawione do szczepień uważają też, że ze względu na lobby farmaceutyczne kontrola jakości szczepień nie funkcjonuje tak, jak powinna.