Posted on

Wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by ciekawe spędzić wolny czas! W Polsce jest wiele pięknych i ciekawych miejsc, które warto zwiedzić, jeśli jeszcze nie miałeś okazji ich zobaczyć. Długi weekend jest doskonałą okazją, by nadrobić zaległości w turystycznej mapie Polski!

Kazimierz Dolny – Perła Lubelszczyzny

Kazimierz Dolny to kilkutysięczne miasto położone nad Wisłą, które stanowi idealne miejsce do spędzenia długiego weekendu. Będąc w Kazimierzu Dolnym trzeba koniecznie wejść na Górę Trzech Krzyży, odwiedzić tutejsze galerie sztuki, podziwiać architekturę miasta i malownicze wąwozy lessowe. Obowiązkowo należy zjeść też kazimierskiego koguta prosto z pieca – wypiekanego z ciasta drożdżowego.

Słowiński Park Narodowy

Gdzie jeszcze można wybrać się na długi weekend? Kolejną propozycją jest Słowiński Park Narodowy, zwany również Polską Saharą. Park ten założono w 1967 roku, a dzisiaj figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rozciąga się na ponad 18 hektarów, gdzie żyje wiele gatunków ptaków. Znajdują się tu lasy, bagna, wody, ale największa atrakcją są wydmy ruchome! Wydmy te wędrują w kierunku wschodu pod wpływem wiatru. Stąd też wcześniej wspomniane określenie Słowińskiego Parku Narodowego „Polska Sahara”.

A gdyby tak wyjechać w Bieszczady…

Bieszczady to następny dobry pomysł na weekendowy wypad. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w miesiącach letnich, a już szczególnie w czasie majowego weekendu, w Bieszczadach będzie raczej tłoczno. Najwięcej turystów okupuje najbardziej popularne szklaki, dlatego warto wybrać te mniej turystyczne, ale wciąż bezpieczne. Dobrze wybrać się też nad Jezioro Solińskie, czyli bieszczadzkie morze.

Szlakiem Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd zaliczany jest do jednego z najładniejszych polskich szlaków turystycznych.

Szlak ten umiejscowiony jest między Krakowem a Częstochową. Doskonały do pieszych wędrówek lub wycieczek rowerowych. Szlak Orlich Gniazd zawdzięcza swoją nazwę warowniom jurajskich, które rozciągają się na całej jego długości. Zamki zostały wybudowane na wapiennych składach, by wspierały obronę granic Królestwa Polskiego. Ze względu na takie niedostępne położenie, warownie nazywano Orlimi Gniazdami.

Lecznicza Krynica Zdrój

Do Krynicy Zdrój warto wybrać się nie tylko po piękne widoki, ale i po zdrowie! To tutaj krynickie wody mają właściwości zdrowotne – odprężają, łagodzą dolegliwości układu pokarmowego i wykazują działanie antyalergiczne. Każda z wód ma inne, charakterystyczne działanie. W Krynicy Zdrów znajduje się także basen, kolej linowo-terenowa, park linowy, a nawet Muzeum Zabawek.

Zachwycające Błędne Skały

Błędne Skały to zespół bloków skalnych, który znajduje się w Sudetach Środkowych (Góry Stołowe). Skały te tworzą zachwycający labirynt, dlatego nierzadko nazywane są skalnym miastem. Bloki skalne zostały wyrzeźbione na skutek działalności wody i wiatru. Ich piękno docenili nawet filmowcy z Hollywood. To właśnie tutaj kręcono między innymi plenerowe ujęcia do głośnego filmu: Opowieści z Narnii: Książę Kaspian..