Posted on

Stwierdzenie tego, czy jesteśmy zakażeni wirusem HPV nie jest kwestią, którą można ustalić od ręki. To również nie test ciążowy, który można kupić w aptece i przeprowadzić w domu, choć może przyjdzie czas, kiedy takie opcje będą dostępne. Mówimy tutaj o zaawansowanym badaniu genetycznym, które musi być wykonane przez wysokiej klasy fachowców w warunkach laboratoryjnych.

Pierwszy krok jaki powinna wykonać kobieta to wizyta u doświadczonego ginekologa. Mężczyzna natomiast powinien odwiedzić w tym celu urologa. Lekarz ma za zadanie przeprowadzić pacjenta przez całą procedurę badania.

Najpierw musi pobrać próbkę w sposób, który opisaliśmy już powyżej (inny w przypadku kobiet, inny w przypadku mężczyzn – jeśli podejrzenie dotyczy infekcji w okolicach organów płciowych). Zwykle lekarz odpowiada wyłącznie za pobranie materiału badawczego, który następnie musi przekazać do wyspecjalizowanego laboratorium. Najlepsze kliniki są w stanie takie badania realizować na miejscu, choć w normalnych warunkach na wynik trzeba czekać nawet do 14 dni.

Można także pójść na skróty, co powinno zresztą całą procedurę przyspieszyć. Otóż można od razu udać się do laboratorium, które zajmuje się przeprowadzaniem badań genetycznych w kierunku HPV. Wówczas jesteśmy po prostu klientami takiej placówki i zlecamy wykonanie usługi na komercyjnych zasadach.

Oczywiście trzeba podkreślić, że w żadnych warunkach testy te nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – za każdym razem trzeba za nie oddzielnie zapłacić.