Posted on

Zazwyczaj jest tak, że w pracy jest wiele różnych rzeczy do wykonania, niejednokrotnie także wpadają kolejne sprawy, którymi trzeba się pilnie zająć, a przecież mamy na to ściśle określony czas. To oznacza, że zanim zaczniemy swój dzień czy nawet tydzień pracy, powinniśmy zadbać o to, aby w odpowiedni sposób sobie daną pracę zorganizować. Im lepiej to zrobimy, tym większa będzie szansa na to, że ze wszystkim się wyrobimy i nie będziemy musieli pozostawać na nadgodzinach, jeśli nie będziemy mieli na to ochoty.

Od czego zacząć?

Zastanawiamy się nad tym, od czego powinniśmy zacząć taką organizację pracy? Przede wszystkim od ustalenia co jest najważniejsze w danym tygodniu i co na konkretne dni. To właśnie od tych spraw powinniśmy zaczynać, tak aby mieć pewność, że to co faktycznie jest najpilniejsze i co musi być wykonane w tym ściśle określonym czasie, będzie zrobione. Wówczas nawet jeśli wpadnie nam coś nieplanowanego, to nie będziemy się tym stresowali, wiedząc że obowiązkowe rzeczy na dany dzień zostały wykonane i nie mamy czym się przejmować. Dodatkowo jeszcze podczas organizowania pracy, powinniśmy ustalić chociaż mniej więcej kolejność naszych działań, a jeśli to nam pomoże, to zawsze możemy sobie zapisać, o czym powinniśmy pamiętać, co musimy zrobić, a następnie możemy poszczególne punkty odhaczać. No i oczywiście powinniśmy pozbyć się wszelkiego rodzaju rzeczy, które co chwilę odrywają nas od pracy i nie pozwalają nam się na niej skupić. To oznacza, że jeśli tylko jest to możliwe, to powinniśmy wyłączyć prywatny telefon komórkowy, powinniśmy unikać niepotrzebnego zaglądania na strony internetowe, ciągłego chodzenia do kuchni czy rozmów ze współpracownikami.

Wszystkie takie sytuacje, nie dość że przeszkadzają w skupieniu się na tym, co jest najważniejsze, to jeszcze dodatkowo zabierają sporo czasu. Niby każda z nich to tylko kilka minut, ale jeśli się je zsumuje, to już wychodzi dość znaczna ilość godzin w ciągu całego tygodnia.

Tego idzie się nauczyć

Oczywiście na początku może się nam wydawać, że taka organizacja pracy jest trudna do wprowadzenia i że sobie nie poradzimy. Jednak warto być w tym konsekwentnym, bo wbrew pozorom bardzo szybko zauważymy, że w tym samym przedziale godzinowym, jesteśmy w stanie zrobić znacznie więcej rzeczy, niż to miało miejsce do tej pory. Co więcej, warto również podkreślić, że przy takiej organizacji pracy, robiąc w pierwszej kolejności to, co jest najpilniejsze, mniej się będziemy stresowali, jeśli wpadną jakieś nieprzewidziane zadania. To też sprawi, że będziemy wykonywali je spokojniej, mniej będziemy popełniali błędów i mniej będziemy się irytowali na osoby, które te zadania nam zleciły. Warto zaczynać małymi kroczkami. Najpierw eliminacja wszystkich rzeczy, które rozpraszają, następnie nauka tworzenia listy najpilniejszych spraw. Jeśli te zmiany będą wprowadzane stopniowo, to może się okazać, że taka organizacja pracy jest łatwiejsza do wykonania niż nam się wydawało.