Często mówi się o kobietach, które lubią spędzać czas w galeriach handlowych i robić zakupy, że są uzależnione od zakupów. Często tak o swoich żonach zwykli mówić ich mężowie, trochę pogardliwie, czasem dla żartu.

Tymczasem okazuje się, że zakupoholizm, czyli uzależnienie od robienia zakupów jest bardzo poważnym uzależnieniem, które dotyka coraz więcej ludzi, nie tylko kobiet. Na czym polega zakupoholizm? Badacze wciąż zastanawiają się nad tym, na czym polega istota zakupoholizmu.

Większość twierdzi, że zakupoholizm polega na kompulsywnym robieniu zakupów w momentach stresu czy zwiększonego napięcia psychicznego. Osoby uzależnione kupują wówczas przedmioty, które tak naprawdę nigdy nie będą im potrzebne, są zbędne, a czasem są nawet bardzo drogie.

Jednak zakup tych przedmiotów powoduje, że osoba uzależniona czuje się szczęśliwsza, mniej zestresowana, a nagromadzone napięcie mija niczym ręką odjął po zrobieniu zakupów. Pamiętać należy, że zakupoholizm może doprowadzić osoby uzależnione do ruiny finansowej.