Posted on

W terminologii medycznej HPV to nazwa wirusa brodawczaka ludzkiego (nazwa łacińska Human Papilloma Virus). Należy pamiętać, że wirusy to twory, które posiadają równocześnie cechy organizmów żywych, jak też materii nieożywionej. Ich obecność w naszym życiu jest powszechna, choć na co dzień w żaden sposób tego nie odczuwamy.

Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy groźny wirus zaatakuje nasze ciało, powodując szereg dolegliwości i wywołując niepokojące objawy. HPV zalicza się niestety do takich właśnie wirusów. Rodzina Papillomawirusów, do której należy wirus brodawczaka ludzkiego, jest dość szeroka.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pojawienie się i rozpowszechnienie tej grupy schorzeń ma ścisły związek ze zmianami nowotworowymi, na które zaczęła zapadać coraz większa grupa pacjentów. HPV jest z problematyką raka silnie związany, albowiem wirus jest w stanie wywoływać niektóre postacie nowotworów, szczególnie dróg rodnych u kobiet oraz organów płciowych u mężczyzn (rak szyjki macicy, rak prącia). Być może wielu z nas zaskoczy informacja, że HPV jako wirus występuje bardzo rozlegle i ma charakter nieomal pospolity.

Wedle szacunków ekspertów, około połowa całej ludzkiej populacji w którymś momencie życia przechodzi zakażenie HPV. Pamiętajmy jednakże, że wirus występuje w różnych odmianach. Na ten moment nauka zdołała wyodrębnić ponad 120 typów HPV.

Stopień zagrożenia w związku z infekcją jest różny. Poszczególne szczepy uderzają też w różne miejsca ludzkiego ciała. Kluczem do zrozumienia HPV jest trafna diagnoza konkretnych przypadków.