Posted on

Czy zdarzyło ci się kiedyś zainteresować konkursem ze względu na atrakcyjne nagrody? Jeśli tak to świetnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że za ich wymyślaniem stoi szereg osób o przeróżnych wykształceniach i doświadczeniach, a sam dobór nagród w rzeczywistości nie jest prosty. Wszystko jednak zależy od dwóch głównych kategorii:

  • Po pierwsze konkurs może mieć charakter mocno sprecyzowany i zamknięty. Jego zadaniem jest zainteresowanie jedynie wąskiej grupy odbiorców. Po pierwsze przejawia się to w zadaniu konkursowym. W drugiej kolejności można w tym momencie zdobyć dość charakterystyczne nagrody. Świetnym przykładem takiego działania są chociażby konkursy fotograficzne, w których udział biorą głównie amatorzy.

    Zazwyczaj mają one charakter lokalny i dość wąski. Często spotyka się, że można w nich wygrać aparaty fotograficzne, które chociażby otworzą drogę do rozwijania swojej pasji w sposób nieco bardziej profesjonalny;

  • Schody zaczynają się jednak wtedy, gdy konkurs jest otwarty i kieruje się go do rzeczywiście bardzo szerokiej grupy odbiorców. Mowa tutaj szczególnie o działaniu dużych marek, które w rzeczywistości mogą pozwolić sobie na takie wydatki. Wydatki dlatego, ponieważ konkurs trzeba rozgłośnić. W ramach konkretnej strategii wymyśla się poszczególne kanały dystrybucji takiej informacji: np. reklamy sponsorowane w mediach społecznościowych czy duże reklamy emitowane w telewizji. Jeśli organizatorzy zastanawiają się nad nagrodami, muszą to robić bardzo precyzyjnie.

    W takim wypadku muszą one się podobać ludziom i wzbudzać w nich chęć ich posiadania. W zależności od budżetu i formy konkursu wymyśla się je indywidualnie.

Aby nie popełnić gafy marketingowej i dobrać odpowiednio nagrody do konkursu należy pamiętać o:

  • Budżecie jakim dysponujemy;
  • Cel jaki chcemy osiągnąć; inaczej zdobywa się sympatię nabywców, inaczej buduje rozpoznawalność samej marki, itd.;
  • Grupie docelowej i obecnych klientach, aby umiejętnie dobrać charakter nagrody. Sens w tym, aby nagrody były pożądane. Jeśli nie są – nikt nie będzie o nie walczył, a kampania się nie opłaci;
  • O tym, aby nagrody nie były byle jakie. Ten błąd szczególnie zauważalny jest u niewielkich firm, które nie mają doświadczenia.

    Nagrody muszą być na topie, być praktyczne.

.